שוט אשפה

שוט אשפה (או פיר אשפה) הוא צינור עשוי נירוסטה, שמותקן בתוך פיר אשפה בנוי העובר דרך כל קומות הבניין, ומוביל את האשפה אל מתקן האיסוף הממוקם בתחתית השוט. 

שוט אשפה נועד לאפשר לדיירי הבניין לזרוק את הפסולת הביתית שלהם מבלי לסחוב את שקיות האשפה במדרגות או במעלית הבניין אל פח האשפה, ולהבטיח סביבה נקייה מריחות ולכלוך.

קיימים 3 סוגים של שוט אשפה

  1. שוט אשפה סטנדרטי – שוט שמוביל את האשפה אל מתקן ייעודי ישירות מחדר המדרגות של הבניין. שוט סטנדרטי מכיל פתח להשלכת הפסולת בכל אחת מקומות הבניין שמובילות את האשפה לצינור אשפה יבש, מתקן אוורור, מנגנון ניקוי ושטיפה, דלתות לפתחים שממוקמים בקומות השונות, מחסום עשן וספינקלרים שמותקנים בכל הקומות הזוגיות.
  2. שוט אשפה כפול – השוט הכפול זהה במבנהו לשוט הסטנדרטי, אך הוא מכיל 2 צינורות לאשפה – לפסולת רטובה (אורגנית) ולפסולת יבשה. על מנת להתקין שוט כפול, נדרש לחצוב פיר בגודל שכפול מגודלו של הפיר הסטנדרטי, ובו עוברים שני הצינורות במקביל. דרך הצינורות הללו האשפה מנותבת אל מתקן ירוק (לפסולת היבשה) ומתקן חום (לסולת האורגנית).
  3. שוט אשפה חכם – שוט אשפה מתקדם, שנועד לתת מענה לדרישות המשרד להגנת הסביבה ולאפשר את הפרדת האשפה וניתובה אל המכלים השונים בהתאם למה שמוגדר לו. זה אומר, שאדם שמשליך פסולת נדרש להגדיר לשוט לאיזה מיכל להשליך את האשפה שהוא משליך לתוכו באמצעות לחיצת כפתור. משמעות הדבר היא פיר אחד עבור כל סוגי האשפה. שוט חכם פועל בצורה כזו, שמאפשרת בכל פעם לדייר אחד להשליך את האשפה. כאשר הפיר נמצא בשימוש, ביתר הקומות מופיעה נורה צהובה, שמורה להמתין עד לריקון השוט.
שוט אשפה

תקנים להתקנה של שוט אשפה

על מנת להתקין שוט אשפה נדרש לעמוד בתקן פיר אשפה, שמגדיר את החומרים מהם עשוי הצינור, הזווית בה יש להתקין אותו, גודל מיכל הפינוי ותנאים נוספים. 

לדוגמה, הדלתוות בקומות צריכות להיסגר באופן אוטומטי וזנב השוט צריך להיות בזווית של 45 מעלות על מנת שהאשפה תזלוג בקלות ולא ייווצרו סתימות.

התקנים השונים נועדו לאפשר שימוש תקין וארוך טווח ולשמור על סביבה הגיינית ונקייה מריחות ומפגעים שונים. 

f37963b5 0ffb 447f 9a6f 867c68895657

תחזוקה שוטפת של הפיר בבניין

תחזוקת שוט אשפה באופן שוטף מבטיחה שימוש יעיל בשוט האשפה ושמירה על סביבה הגיינית ונטולת ריחות ומפגעים. 

בדרך כלל נחוצים ניקיון שוט אשפה וטיפולים חודשיים שנועדו לדאוג לתחזוקת המנוע, מערכות האוורור, ניקיון פחי האשפה ואיתור תקלות ומפגעים שונים.

פרט לכך, ניתן להזמין שירותים תקופתיים עבור שוט אשפה בבניין, שכוללים את ניקוי הארובות של שוט האשפה, שטיפת מכולות הדחסן בלחץ קיטור, התקנה של מערכות חיטוי אוטומטיות ומערכות לנטרול הפצת ריחות לא נעימים.

זקוקים למומחה? 

ד"ר פיר היא חברה שמתמחה בהתקנה, תחזוקה, ניקוי או תיקון שוט אשפה בבניינים. 

נשמח לעמוד לרשותכם ולהעניק לכם שירות לשמירה על איכות חיים גבוהה וסביבה נקייה ונעימה.

להזמנת טכנאי למתן הצעת מחיר לטיפול בשוט אשפה

השארו פרטים נציג של דוקטור פיר יחזור אליכם